Site Logotype
Włosy

Trychologia

Włosy na głowie są niejednokrotnie naszą wizytówką i zwracamy na nie szczególną uwagę. Gdy obserwujemy zmniejszenie ich ilości oraz ich nadmierne wypadanie, jest to powód do zmartwień. W obecnych czasach, szczególnie tych pandemicznych, coraz częściej spotykamy się z problemami skóry głowy i włosów. Najczęstszym i najbardziej dokuczliwym z tych problemów jest łysienie. Dotyka ono zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Z pomocą osobom borykającym się z tymi dolegliwościami przychodzi Trychologia.

Trychologia jest dziedziną nauki medycznej oraz estetycznej zajmującą się owłosioną skórą głowy oraz mieszkami włosowymi, które w niej występują. Polega na zdiagnozowaniu oraz leczeniu problemów objawiających się na skórze głowy. Walka z trychologicznymi zmianami chorobowymi opiera się na dobraniu odpowiednich terapii kosmetologicznych lub medycznych, ale także odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy w zaciszu domowym klienta.

Jakimi schorzeniami zajmuje się trychologia?

 • Łysienie (np. androgenowe, telogenowe, plackowate, łojotokowe i inne)
 • Atopowe zapalenie skóry głowy
 • Łojotok skóry głowy
 • Łojotokowe zapalenie skóry głowy
 • Łupież
 • Zmiany grzybicze skóry głowy
 • Wszelkiego rodzaju niezdiagnozowane zapalenia owłosionej skóry głowy oraz jej swędzenie, pieczenie.

Często stan naszych włosów jest odzwierciedleniem stanu naszego organizmu. Ważne jest więc, aby spojrzeć na problem całościowo. Bardzo duże znaczenie ma wywiad. Na włosy mają wpływ bowiem nasze obecne lub przebyte w przeszłości choroby. Spore oddziaływanie na ich stan posiadają również przyjmowane leki, przebyte silne sytuacje stresowe, a także nasza dieta. Jedną z podstaw do postawienia diagnozy są często także wyniki badania krwi (m.in. morfologia, poziomy hormonów).

Podstawowe badanie trychologiczne polega na spojrzeniu na skórę głowy w dużym powiększeniu. Możemy przez to zaobserwować większość aktualnych problemów, ocenić stan wyrastających włosów (ilość włosów będących w fazie aktywnego wzrostu), stan skóry głowy oraz mieszków włosowych. Przy użyciu powiększenia jesteśmy także w stanie ocenić jakość i wygląd cebulki włosa. Badanie to jest całkowicie bezbolesne.

Gdy mamy już za sobą wywiad i podstawowe badanie, bardzo czesto zalecane są kuracje, mające na celu powstrzymanie wypadania włosów oraz leczenie innych schorzeń owłosionej skóry głowy. Jakie są metody leczenia takich schorzeń w naszej klinice?

 • Indywidualnie dobrana pielęgnacja domowa
 • Specjalistyczne zabiegi trychologiczne:
  • Mezoterapia skóry głowy Dr. Cyj
   • Zabieg polega na śródskórnym podaniu preparatu za pomocą specjalnej kaniuli. Preparatu zawiera w sobie mieszankę skoncentrowanych peptydów oraz kwasu hialuronowego i posiada zdolność do przedłużonego uwalniania sięw skórze. Kuracja Dr. Cyj hamuje nadmierne wypadanie włosów, pobudza je do wzrostu,
    a odrastający włos jest grubszy oraz mocniejszy.
  • Mezoterapia skóry preparatem opartym na biotynie,
   • Polega na śródskórnym podaniu biotyny, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu włosa. Zabieg ma na celu pobudzenie wzrostu włosa, zagęszczenie włosów oraz zahamowanie ich wypadania.
  • Karboksyterapia skóry głowy,
   • Polega na podaniu dwutlenku węgla do skóry właściwej przy użyciu cienkiej igły. Odbywa się to za pomocą specjalnego pistoletu, który minimalizuje nieprzyjemne odczucia zabiegu. Zabieg powoduje pobudzenie cebulki włosa oraz wytworzenie nowych naczynek krwionośnych. Poprawia mikro i makrokrążenie, dotlenia mieszek włosowy. Hamuje nadmierne wypadanie włosów i stymuluje pobudzenie mieszka włosowego do produkcji nowego włosa.
  • Kuracja D’Arsonvalem połączona z ampułką
   • Działanie tego zabiegu polega na działaniu prądu o wysokim napięciu, ale niskim natężeniu. Procedura ta jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Wykonywanuje się ją za pomocą specjalnej peloty. Sam zabieg jest przyjemny i całkowicie bezbolesny. Główne skutki terapii to: stymulacja wzrostu włosa, poprawa mikrokrążenia, dotlenienie mieszka włosowego oraz działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Metoda ta doskonale sprawdza się także w przypadku łupieżu.

Kuracje są dobierane indywidualnie do każdego klienta, w zależności od wyniku podstawowego badania trychologicznego i wywiadu. Każdy przypadek wymaga odpowiedniej diagnozy. Pozwala to na zatrzymanie procesu chorobowego, powstrzymanie nadmiernego wypadania włosów oraz stymulację ich odrostu.

Bardzo ważną kwestią jest także często zadawane przez klientów pytanie – „Dlaczego nie powinno się samemu zabierać za terapię wypadania włosów? W aptece jest mnóstwo środków na wypadanie włosów”. Otóż niewłaściwie dobrane substancje aktywne mogą pogorszyć problem nadmiernego wypadania włosów, zaostrzyć stan zapalny na skórze. Tak samo stosowanie metod domowych może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Dlatego też tak ważna jest konsultacja problemu ze specjalistą.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *