Site Logotype
Zabiegi

Blomdahl – najczęstsze pytania

Pierwsze przekłucie uszu jest ważnym momentem w życiu dzieci, ale także ich rodziców.
W pewnym wieku każda dziewczynka zaczyna marzyć o pięknych kolczykach na swoich uszach. Rodzice natomiast chcą mieć pewność, by wszystko przebiegło jak najlepiej i w najlepszych warunkach. Dlatego też stworzyliśmy listę najczęstszych pytań i odpowiedzi dotyczących przekłuwania uszu metodą BLOMDAHL, którą wykonujemy w naszej klinice.

  • Czy można wykonać dwie dziurki jednocześnie? – Metoda BLOMDAHL pozwala na wykonanie dwóch dziurek jednocześnie podczas jednego przekłucia. Jest to bardzo komfortowe dla dziecka. W przypadku przekłucia dwóch uszu osobno zawsze istnieje ryzyko, że dziecko nie pozwoli wykonać drugiej dziurki, a w tej metodzie nie pozwalamy na pojawienie się takiej sytuacji.
  • Czy zabieg jest sterylny? – Tak, kolczyki znajdują się w sterylnej kasecie. Jest ona tak skonstruowana, że nie pozwala na nawet przypadkowy kontakt z dłonią klienta lub osoby wykonującej zabieg. Dodatkowo osoba wykonująca zabieg zawsze posiada jednorazowe rękawiczki, a skóra na uchu klienta zawsze jest dezynfekowana.
  • Z jakich materiałów są kolczyki do przekłucia? – Kolczyki do przekłucia są z plastiku medycznego (z zerową zawartością niklu), lub czystego tytanu medycznego. Są to materiały antyalergiczne i nie pozwalają na rozwinięcie się alergii kontaktowej. Nawet złoto potrafi uczulać i posiadać domieszki niklu i chromu, dlatego tak ważne jest, aby kolczyk do przekłucia był z odpowiedniego materiału.
  • Czym różni się kolczyk do przekłucia firmy BLOMDAHL od innych kolczyków? – Kolczyk ten został specjalnie zaprojektowany, aby ułatwić gojenie przekłucia oraz wykluczyć ryzyko alergii. Posiada specjalną zatyczkę, która pozwala na cyrkulację powietrza, a co za tym idzie – lepsze gojenie. Osłania ona również doskonale ostrą końcówkę sztyftu kolczyka. Dodatkowo kolczyki te posiadają grubsze sztyfty, niż w przypadku innych kolczyków. Pozwala to na prawidłowe ukształtowanie się dziurki oraz ułatwia zmianę kolczyka w późniejszym etapie, nie narażając ścian przekłucia na zbędne podrażnienia i infekcje. Jak też już wcześniej wspomniano, kolczyki te są antyalergiczne
    i w 100% sterylne.
  • Jak odbywa się zabieg? – Zabieg zaczyna się od wypełnienia potrzebnej dokumentacji. Następnie udzielamy opiekunom wszystkich niezbędnych informacji co do pielęgnacji i gojenia się przekłucia.
    W kolejnym etapie sadzamy dziecko na fotelu (dziecko może siedzieć na kolanach opiekuna), dezynfekujemy ucho, rysujemy kropki oznaczające miejsce docelowego przekłucia i wykonujemy jednoczesne przekłucie obu uszu za pomocą specjalnych pistoletów.
  • W jakim wieku musi być dziecko, aby przekłuć mu uszy? – Przekłuwamy uszy dzieciom powyżej 6 miesiąca życia. Do tego momentu płatek ucha znajduje się w fazie dużego wzrostu. Wykonanie takiego przekłucia we wcześniejszych miesiącach mogłoby skutkować późniejszą asymetrią.
  • Czy przekłucie uszu boli? – Poprzez przekłucie obydwoje uszu w tym samym czasie minimalizujemy negatywne odczucia dziecka. Sam moment przekłucia trwa ułamek sekundy. Najczęściej dziecku zajmuje dobrych parę sekund, aby zrozumieć, że już po wszystkim. Pierwsze minuty po przekłuciu ucho może delikatnie boleć i pulsować. Ewentualny płacz jest najczęściej spowodowany po prostu przestraszeniem się strzału.
  • Jak przygotować dziecko na pierwsze przekłucie uszu? – Po pierwsze – nie mówić o bólu i nie straszyć. Najlepiej nastawić dziecko na to, że jest to bardzo pozytywny moment w ich życiu i w końcu będą mieć wymarzone kolczyki.
Udostępnij

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *