Site Logotype
Cera

Przebarwienia – wymagający przeciwnik

Przebarwienia stanowią jedno z możliwych powikłań po trądziku, chociaż czynników sprzyjających ich powstawaniu można wymienić mnóstwo: zaburzenia hormonalne, stosowanie antykoncepcji, przyjmowanie niektórych ziół czy leków. Ich terapia jest zazwyczaj czasochłonna i wymaga wiele cierpliwości. W gąszczu internetowych informacji możemy się spotkać z poleceniami różnych kosmetyków i składników aktywnych, które mogą być stosowane do ich zniwelowania. Jednak który z nich jest najbrdziej skuteczny? Czy sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cery? Jak długi jest czas oczekiwania na pierwsze efekty? Odpowiedź jest bardzo banalna: to zależy. To co sprawdza się w przypadku jednej osoby, nie zawsze musi pasować innej. Każdy z nas ma różne potrzeby skóry i preferencje co do konsystencji, zapachu, a nawet formuły danego kosmetyku.

TERAPIA PRZEBARWIEŃ

Przebarwienia, czyli ciemniejsze plamy na naszej skórze, mogą być zlokalizowane punktowo lub obejmować większą powierzchnię. Powstają pod pływem promieniowania UV, dlatego zazwyczaj pojawiają się lub nasilają w okresie letnim i wczesnojesiennym. Podstawą w terapii tego rodzaju zmian jest codziennie i sumienne stosowanie kremów z filtrem w odpowiedniej ilości. O ile o konieczności używania preparatów fotoochronnych słyszała większość osób, niestety bardzo duża część nie zdaje sobie sprawy, że deklarowana przez producenta ochrona przeciwsłoneczna wystepuje dopiero po nałożeniu odpowiedniej dawki. Obrazowo, w celu uproszczenia, przyjmuje się, że aby zapewnić należytą fotoprotekcję należy zaaplikować na twarz i szyję około 2 palców kremu. Dodatkowo do pielęgnacji domowej warto szukać kosmetyków zawierających w swoim składzie: kwas azelainowy, niacynamid, witaminę C, arbutynę, retinol, kwas kojowy lub traneksamowy. Mimo, iż istnieje mnóstwo składników pomocnych w walce z przebarwieniami, należy pamiętać, że wybór konkretnego z nich powinien być dopasowany do rodzaju przebarwień i nie należy przesadzać z nadmiarem substancji aktywnych w swojej pielęgnacji. Wśród zabiegów gabinetowych, wykorzystywanych w terapii zmian pigmentacji skóry, wymienia się: peelingi chemiczne (kwas azelainowy, glikolowy, mlekowy, TCA, retinol), laser frakcyjny, mikrodermabrazję, terapię światłem impulsowym (IPL), zabiegi Bloomea. Każda z tych metod ma swoje ograniczenia i wskazania do ich zastosowania, a decyzja o wybraniu konkretnego zabiegu jest podejmowana w gabinecie przez profesjonalistę po dokładnej ocenie stanu skóry i wykluczeniu przeciwwskazań.

PRZEBARWIENIA, KTÓRE PRZEBARWIENIAMI NIE SĄ

Przebarwienia, inaczej nazywane zmianami barwnikowymi, związane są z nagromadzeniem pigmentu (melaniny). Często mianem tym niewłaściwie określa się również czerwone, świeże pozostałości po zmianach zapalnych, najczęściej towarzyszących trądzikowi. Jednak warto wiedzień, że w ich przypadku to nie zbyt duża ilość barwnika stanowi problem, a skupisko rozszerzonych naczyń krwionośnych. Jest to o tyle ważne, ponieważ postępowanie w ich przypadku będzie inne niż w sytuacji występowania normalnych przebarwień. Wskazane jest działanie przeciwzapalne, regeneracyjne i wzmacniające naczynia krwionośne, natomiast należy unikać kosmetyków i procedur działających drażniąco na skórę, na przykład mocnych kwasów. Do pielęgnacji domowej warto włączyć preparaty zawierające w swoim składzie ceramidy, wąkrotkę azjatycką, panthenol, niacynamid, kwas azelainowy lub pochodne witaminy C (kwas askorbinowy może podrażniać).

Udostępnij

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *